Jak przygotować się do zakupu samochodu elektrycznego?

Przed zakupem samochodu elektrycznego powinniśmy upewnić się, czy nasz dom jest technicznie odpowiednio przygotowany do zastosowania takiego rozwiązania. Dzięki szeregowi akcesoriów możemy zmaksymalizować zalety korzystania z „elektryka” oraz zabezpieczyć się przed problemami z siecią elektryczną w swoim gospodarstwie domowym.

Zwiększenie szybkości ładowania dzięki ładowarce naściennej do samochodu elektrycznego

Przy zakupie pojazdu elektrycznego zazwyczaj w komplecie otrzymujemy fabryczny zasilacz do ładowania naszego auta. Można go podłączyć do zwykłego domowego gniazdka o napięciu 230V. Posiada on jednak mankament, a mianowicie ładuje samochód bardzo wolno. Do pełnego naładowania wozu o pojemności 50 kWh będziemy potrzebować nawet kilkunastu godzin. Na co nie zawsze możemy sobie pozwolić.

W tej sytuacji naprzeciwko naszym oczekiwaniom wychodzi naścienna ładowarka do samochodu elektrycznego. Pozwala ona na ładowanie auta z mocą nawet 22 kW, jednak nawet połowa tej wartości będzie zadowalająca dla większości posiadaczy „elektryków”. Takie rozwiązanie skraca więc długość ładowania o kilkadziesiąt procent. Jej zakup nie jest małym wydatkiem, ale z pewnością jest to inwestycja warta swej ceny.

W sytuacji, kiedy w garażu lub innym miejscu, w którym zamontować ładowarkę ścienną typu „wallbox” nie mamy odpowiedniego do tego celu miejsca, należy rozważyć zakup odpowiedniego słupa montażowego.

Zabezpieczenie instalacji elektrycznej przed awarią

Zwykłe gniazdka ścienne nie są przystosowane do ciągłego i długotrwałego obciążenia, a właśnie z takim problemem instalacja elektryczna musi mierzyć się, kiedy samochód ładujemy za pomocą podstawowego sprzętu. Wiąże się to z ryzykiem uszkodzenia gniazda, kabla oraz całego obwodu elektrycznego, co może skutkować zwarciem lub nawet pożarem.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku naściennej stacji ładowania. Należy zwrócić uwagę na moc dostępną w miejscu montażu „wallboxa”  – jeśli zamontowana stacja będzie miała zbyt wysoką moc względem naszej instalacji elektrycznej, to bardzo prawdopodobne, że spowoduje przeciążenie.

Jak poradzić sobie z tym problemem?

W celu zminimalizowania ryzyka awarii instalacji elektrycznej warto zainwestować w akcesoria do samochodów elektrycznych od Chargeo. W ofercie znajdują się zestawy zabezpieczeń, wyłączniki nadprądowe oraz różniczkowo-prądowe, licznik mocy, rozdzielnica, a także inne udogodnienia, takie jak wieszak na kable czy wspomniany wcześniej słup montażowy dla ładowarek typu „wallbox”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem + 7 =

Wcześniejszy wpis Jak w prawidłowy sposób używać próbników farb?
Następny wpis Moodboard w aranżacji wnętrz – co warto wiedzieć?