Jak w prawidłowy sposób używać próbników farb?

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się wybierać kolory farb do ścian w domu, na pewno ktoś powiedział Ci, by po prostu udać się do sklepu i kupić kilka puszek z różnymi odcieniami, a następnie przetestować je w swoich wnętrzach. To jednak nie jedyne możliwe rozwiązanie. Istnieją o wiele wygodniejsze, tańsze i szybsze sposoby, by przekonać się jak dana farba wypada w wybranych pokojach. Jednym z najlepszych są próbniki kolorów. Podpowiadamy jak prawidłowo z nich korzystać.

1. Nie zużywaj testerów na ścianach

Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, korzystając z próbników kolorów, jest pomalowanie nimi kawałków kartonu lub twardego papieru. W ten sposób wygodnie będziesz przemieszczać daną barwę w pomieszczeniach, aby zobaczyć jak naprawdę wygląda kolor w różnych częściach pokoju. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taką pomalowaną tekturę zabrać również ze sobą do sklepu, w którym wybierasz poduszki, zasłony i inne akcesoria. Ułatwi Ci to podejmowanie decyzji aranżacyjnych na wielu etapach. Jeśli „zmarnujesz” tester na jednej ścianie, znacznie ograniczysz swoje możliwości.

2. Sprawdź kolory w dzień i w nocy

Światło ma ogromny wpływ na to, jak postrzegamy daną barwę. Jeśli zamierzasz przebywać w danym pomieszczeniu o różnych porach dnia i nocy, warto sprawdzić jak wybrany kolor prezentuje się rano, w południe, wieczorem oraz po zmroku. Nawet prosty neutralny odcień może wydawać się bardzo czysty w naturalnym świetle, a następnie przybrać szary lub zielonkawy ton w świetle sztucznym. Albo ciemne, głębokie barwy mogą wyglądać wspaniale w popołudniowym słońcu, ale potem nocą staną się zbyt ponure. Próbniki kolorów ułatwią Ci przeprowadzenie odpowiedniej kontroli, dzięki której upewnisz się, że dany odcień wygląda wspaniale przez całą dobę.

3. Zobacz barwy w różnych miejscach

Wybrany kolor będzie wyglądał inaczej na różnych ścianach ze względu na wspomniane już naturalne światło. To kolejny powód, dla którego warto wykorzystać próbniki na kartonach, a nie na ścianach. Blada zieleń może wyglądać pięknie i intensywnie w zacienionych wnękach, ale z drugiej strony będzie nieestetycznie wyblakła na ścianie naprzeciwko dużego okna. Wykorzystaj tester, by sprawdzić jak dany kolor wypada w poszczególnych miejscach w pokoju. Możesz także zobaczyć, czy dobrze współgra z kolorem podłogi. Umieść go za sofą, aby sprawdzić, czy pasuje do tkaniny. Postaw na kredensie, aby upewnić się, że tworzy estetyczny duet z wykończeniem drewna. Rozwiązań jest mnóstwo!

4. Nie porównuj wszystkich próbników kolorów jednocześnie

To naturalne, że ustawiamy wszystkie wybrane testery obok siebie, aby je porównać, ale w ten sposób tylko utrudniamy sobie zadanie. Możemy zignorować idealny kolor, ponieważ będzie on wyglądać np. na zbyt zielony obok niebieskiego testera. Dlatego warto korzystać z próbników odcieni pojedynczo. Wybierz jeden tester, ustawiaj go w różnych miejscach pokoju przez całą dobę, a dopiero kolejnego dnia sięgnij po następny odcień. W ten sposób zobaczysz też, jak czujesz się w „towarzystwie” danej barwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 + 6 =

Wcześniejszy wpis Szczepienia przeciwko tężcowi – co warto wiedzieć?
Następny wpis Jak przygotować się do zakupu samochodu elektrycznego?