Moodboard w aranżacji wnętrz – co warto wiedzieć?

Po głowie chodzi Ci nowa aranżacja wnętrz w Twoim domu lub mieszkaniu, ale nie wiesz jak zabrać się do wybierania kolorów farb, mebli i dekoracji? Istnieje narzędzie, które pomoże uporządkować wszystkie pomysły oraz zdecydować o najlepszych rozwiązaniach. To moodboard, czyli tablica nastrojów, stosowana zarówno przez doświadczonych projektantów wnętrz, jak i nowicjuszy, którzy planują swój pierwszy remont. Sprawdź, jak przygotować moodboard.

Czym jest tablica nastrojów?

Zanim jeszcze opiszemy, jak stworzyć swój pierwszy moodboard, wyjaśnijmy czym w ogóle jest to narzędzie. To w zasadzie zbiór Twoich pomysłów na aranżację pomieszczeń w prostej wizualnej prezentacji. W przypadku wystroju wnętrz tablica nastrojów może obejmować tekstury, kolory farb, meble, dywany, akcesoria, dekoracje dzieła sztuki itp. Nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć również moodboard całych ulubionych przestrzeni – salonów, łazienek, kuchni itd. To, czy powstała tablica będzie maksymalnie szczegółowa, czy też ogólna i prosta, zależy tylko od Ciebie.

Jak zacząć tworzenie moodboardu?

Dla wielu początkujących osób najlepszym pierwszym krokiem w tworzeniu tablicy nastrojów będzie założenie konta w serwisie Pinterest i zapisywanie w nim inspirujących grafik, zdjęć czy obrazów. Niejedna aranżacja wnętrz powstała właśnie poprzez bazowanie na materiałach, znalezionych na tym amerykańskim portalu społecznościowym. Zacznij po prostu przypinać do swojej tablicy pokoje, schematy kolorów, meble i akcesoria, które lubisz.

Możesz też postawić na inne rozwiązania – wycinać fragmenty zdjęć z czasopism wnętrzarskich lub po prostu fotografować rzeczy, które na co dzień wpadną Ci w oko, np. w salonie meblowym. Ważne jednak, by później wszystkie te elementy zebrać w jedną całość w programie komputerowym lub na fizycznej, „analogowej” tablicy.

Moodboard gotowy – co dalej?

Tablica nastrojów to świetne narzędzie do łączenia pomysłów projektowych w jednym miejscu obok siebie i sprawdzania, jak ze sobą współgrają. Ukończ swoją tablicę, a następnie cofnij się o krok – co o tym myślisz? Czy podoba Ci się to, co widzisz i czy to sprawia, że czujesz się dobrze? Jeśli tak – świetnie! Możesz zacząć zakupy oraz przygotowania do zmiany aranżacji wnętrz.

Jeśli jednak całość lub poszczególne elementy moodboardu nie do końca przypadają Ci do gustu, nie bój się zmian. Próbuj różnych pomysłów, zestawień i połączeń. Wymieniaj poszczególne kolory czy meble do momentu, w którym stwierdzisz, że powstała tablica trafia w Twój gust, a znajdująca się na niej aranżacja wnętrz świetnie sprawdzi się w Twoim mieszkaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − cztery =

Wcześniejszy wpis Jak przygotować się do zakupu samochodu elektrycznego?
Następny wpis Jak wydać książkę pod pseudonimem i czy w ogóle warto to zrobić?