Blokady na koło — rodzaje i zastosowanie

Zastosowanie blokady na koło może mieć różne podłoże. W większości przypadków stanowi środek przymusu dla kierowców, którzy łamią przepisy ruchu drogowego. Nieprawidłowe parkowanie, blokowanie przejazdu — to przyczyna zakładania blokad przez uprawnione służby. Ten produkt może jednak również posłużyć m.in. jako zabezpieczenie przed kradzieżą pojazdu. W jaki jeszcze sposób można wykorzystać blokady na koło i jakie rodzaje blokad są dostępne na rynku?

Rodzaje blokad na koła 

Zróżnicowane możliwości wykorzystania blokad na koła rodzą konieczność wprowadzania na rynek produktów nieco różniących się między sobą. 

Blokada na koło w postaci klinu blokującego 

Klin samochodowy to popularna blokada pod koła, która nie jest zakładana bezpośrednio na pojazd. Wykorzystują go najczęściej kierowcy tirów w trackie rozładunku pojazdów. Stosowane są również w warsztatach samochodowych, serwisach, ale też przez kierowców mieszkających na wzniesieniach. Ten rodzaj blokady ma za zadanie powstrzymać pojazd przed osuwaniem się po pochyłej jezdni.

Blokada na koło antykradzieżowa 

Założenie blokady na koło nie musi być wynikiem działania służb. To jeden z łatwiejszych sposobów na zapobieganie kradzieży auta. Ten sprawdzony patent sprawia, że nie ma możliwości holowania lub prowadzenia pojazdu. Środkowy dysk blokady uniemożliwia z kolei dostęp do śrub mocujących koło. Takie blokady na koła wykonane są z trwałej i solidnej stali nierdzewnej — odpornej na wiercenie, piłkowanie, cięcie. 

Blokada na koło stosowana przez uprawnione służby

Ten rodzaj blokady stosowany jest przez uprawnione organy, takie jak straż miejska czy policja. Założenie blokady służy unieruchomieniu pojazdu, a w konsekwencji ma przestrzec kierowców przed nieprawidłowym pakowaniem. Dzieje się tak wtedy, gdy kierowca zaparkuje auto niezgodnie z przepisami, stawiając je w miejscu dla osób z niepełnosprawnością, w obszarze planowanych robót drogowych czy tam, gdzie pojazd blokuje ruch drogowy.

Blokady na koło — przepisy zastosowania i cechy produktu 

Co o zastosowaniu blokady mówią przepisy ruchu drogowego? Jeśli pojazd został zaparkowany w niedozwolonym miejscu, to może zostać odholowany na koszt właściciela lub podlegać założeniu blokady. Te wytyczne zostały zapisane w art. 130a pkt 8 Prawa o ruchu drogowym: „pojazd może być unieruchomiony przez zastosowanie urządzenia do blokowania kół, jeśli został on pozostawiony w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie utrudnia ruchu lub nie zagraża bezpieczeństwu”.

Blokada na koło ma pomóc w szybkim i skutecznym unieruchomieniu pojazdu. Korzystając z oferty sprawdzonych dystrybutorów, służby mogą stosować blokady wyprodukowane w taki sposób, aby  maksymalnie ograniczyć uszkodzenia koła. Wysoka jakość produktu oznacza również jego dłuższą żywotność i możliwość ponownego wykorzystywania. Ważne, aby blokada była odporna na działanie warunków atmosferycznych. 

Jeżeli chcesz zabezpieczyć swój samochód przed kradzieżą, planujesz na dłuższy czas pozostawić pojazd bez opieki, skorzystaj z możliwości łatwego zamocowania blokady. To uchroni Cię przed niechcianym działaniem złodzieja. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 + dziewięć =

Wcześniejszy wpis Szafa na komputer: Praktyczne i bezpieczne rozwiązania dla Twojego stanowiska komputerowego
Dywany o długim włosiu Następny wpis Dywany włochacze