czysta woda w oczku

Krystalicznie czysta woda w oczku wodnym to proste!

Ogrody, które mają oczko wodne, są niezwykle inspirujące i ciekawe. W oczku wodnym można posadzić wiele egzotycznych gatunków roślin, a do tych dużych wpuścić nawet ryby. Wiele zwierząt lubi przebywać nad oczkiem wodnym i jest ono niewątpliwą ozdobą ogrodu. Aby jednak wciąż cieszyło oko, należy o nieodpowiednio dbać i je pielęgnować, by woda w oczku wodnym była wciąż przejrzysta i krystaliczna. Jakie działania wykonać? Przekonajmy się! Do dzieła!

SPIS TREŚCI

  1. Krystalicznie czysta woda w oczku
  2. Walka z glonami w oczku wodnym
  3. Jak czyścić dno oczka wodnego?
  4. Zadbaj o przygotowanie oczka wodnego do sezonu!
  5. Preparaty, które zadbają o krystaliczność wody

 

Krystalicznie czysta woda w oczku

Nie zawsze łatwo utrzymać krystalicznie czystą wodę w oczku wodnym naszego ogrodu. Woda, zawsze prędzej czy później zarasta glonami. Dzieje się tak, ponieważ w oczku zbiera się wiele substancji odżywczych, pochodzących z traw, upraw czy kwiatów. Prawda jest taka, że im więcej roślin w oczku i w okół niego, tym szybciej woda staje się mniej krystaliczna.

Glony wodne pojawiają się również, kiedy woda zakwita. Jej zakwitanie oznacza dostęp światła do jej głębin, a tym samym brakuje jej tlenu. Oczko wodne reaguje gromadzeniem mułu na dnie, aż w wodzie pojawi się tlen niezbędny mikroorganizmom do życia. Krystalicznie czysta woda w oczku wodnym, to marzenie nie jednego posiadacza akwenu wodnego w ogrodzie. Istnieją sposoby na czyszczenie wody w oczku wodnym, a najprostszymi są:

  • Łowienie glonów wodnych i wszelkich zanieczyszczeń, tak by została tylko czysta woda w oczku. Można to zrobić przy użyciu gęstej siatki przypominającej nieco kosz.
  • Stosowanie środków chemicznych.
  • Wpuszczenie do oczka wodnego organizmy czyszczące oczko wodne z glonów.

W tych działaniach najważniejsza jest jednak systematyczność, jeśli chcemy mieć krystalicznie czystą wodę w oczku wodnym. Warto zadbać o oczko wodne, zwłaszcza, że jest ono urokliwe i przyciąga wzrok niejednego naszego gościa.

glony w oczku wodnym

Walka z glonami w oczku wodnym

Nie da się ukryć, że oczko wodne, w którym rozwinęły się glony wygląda nieestetycznie i raczej odpycha niż przyciąga. A mogłoby to być miejsce relaksu i wypoczynku dla nas samych i gości. Może tak być pod warunkiem, że rośliny w ogół oczka będą zadbane, a woda w oczku wodnym krystaliczna. Jeśli woda ma ciemnozielone lub brunatne zabarwienie, jest również mętna. Powodem może być niestabilne stężenie tlenu w wodzie, a także jej odczyn. Jeśli mamy w oczku wodnym ryby, jest to dla nich szczególnie niebezpieczne.

Po pierwsze ogranicza im to oddychanie, rozród, a także istnieje ryzyko powstania sinic uwalniających toksyny. Aby uniknąć tego scenariusza i mieć czystą wodę w stawie, należy przystąpić do klarowania wody w oczku. Walka z tego rodzaju zabrudzeniami w oczku wodnym jest nieco uciążliwa, ale możliwa do wykonania. Zwalczanie glonów w oczku wodnym można zacząć od prac manualnych, a mianowicie od łowienia glonów, ale należy również dobrze przygotować oczko na sezon, aby uniknąć czarnych scenariuszy. W końcu wielu z nas marzy o krystalicznie czystej wodzie w oczku wodnym.

krystalicznie czysta woda w oczku wodnym

Jak czyścić dno oczka wodnego?

Zwalczanie glonów w oczku wodnym można zacząć od odessania mułu i glonów z dnia specjalną pompą, ale nie każdy taką dysponuje, więc trzeba szukać innych sposobów. Z biegiem czasu na dnie oczka wodnego zbierają się liście, resztki roślin i inne substancje organiczne, które następnie rozkładają się pod wpływem bakterii, należy wówczas szybko zareagować i zabrać się za czyszczenie dna oczka wodnego.

Jeśli nie posiadamy odkurzacza, czy też pompy odsysającej możemy użyć grabi i łopaty i poradzić sobie mechanicznie. Kolejnym sposobem na czyszczenie dna oczka wodnego jest użycie filtra z aktywatorem. Jest to urządzenie, które filtruje brudną wodę i wypuszcza z powrotem do oczka wodnego czystą wodę. Zielona woda w oczku wodnym, może być dla nas pierwszym i znaczącym sygnałem do tego, byśmy zaczęli czyścić dno oczka wodnego.

oczko wodne jak utrzymać czystą wodę

Zadbaj o przygotowanie oczka wodnego do sezonu!

Na glony w oczku wodnym, na to czy się one pojawią, czy też nie wpływ ma również przygotowanie oczka wodnego do sezonu. Przejrzysta woda w oczku, to marzenie każdego, kto posiada oczko w stawie. Dlatego należy o to zadbać już wiosną. Wiosną warto zastosować zabiegi, które ochronią nasze oczko wodne, przed brudną wodą i rozwojem glonów w oczku wodnym.

Można wykonać badanie wody, tuż po zimie, które pokaże nam, jakie środki zastosować, by uniknąć brudnej wody w oczku. Działaniem prewencyjnym może być na przykład posadzenie roślin czyszczących wodę. Mogą one stanowić nawet 1/3 zbiornika. Ważna jest również systematyczność w zwalczaniu glonów w oczku wodnym. Im mniej dwutlenku węgla w wodzie, tym lepiej. Warto również stosować odpowiednie środki chemiczne.

zielona woda w oczku

Preparaty, które zadbają o krystaliczność wody

Wiosna to czas, kiedy wszystko kwitnie – nawet glony w oczku wodnym, dlatego jeśli nie zaczniemy im przeciwdziałać odpowiednio wcześnie, możemy zapomnieć o krystalicznie czystej wodzie w oczku latem. Warto wówczas wspomóc się preparatami chemicznymi. Prócz aktywatora do filtra, o którym mówiliśmy wcześniej, warto zastosować środki bójcze, lub niepozwalające rozwinąć się glonom. Do takich preparatów należą środki zawierające probiotyki, które zwiększają klarowność wody, poprawiają jej krystaliczność, a także stwarzają korzystne środowisko dla ryb. Ponad to, zawierają substancje bezpieczne dla ludzi, zwierząt i roślin wodnych. Muszą to być środki ekologiczne i nietoksyczne, a także skuteczne w oczyszczaniu dna oczka wodnego.

Warto byłoby zaopatrzyć się w środek, który redukuje również ilość związków biogennych w wodzie, czy azotu i fosforów. Nasze oczka wodne to małe jeziorka, które potrzebują równowagi biologicznej, ale same preparaty wszystkiego za nas nie zrobią. Warto byłoby systematycznie czyścić dno oczka wodnego, ale również przesadzać i przycinać rośliny wokół oczka, które są niezbędne, by dostarczać tlenu. Ponad to, jeśli już, to warto używać preparatów, które niszczą przyczyny, a nie tylko łagodzą objawy zabrudzonej wody w oczku wodnym.

Jeden komentarz do “Krystalicznie czysta woda w oczku wodnym to proste!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa + siedemnaście =

Czym zmyć klej z szyby Wcześniejszy wpis Czym zmyć klej z szyby?
Doniczki z pnia drzewa Następny wpis Doniczki z pnia drzewa – Poradnik jak zrobić doniczkę z pnia!