Doniczki z pnia drzewa

Doniczki z pnia drzewa – Poradnik jak zrobić doniczkę z pnia!

Niekiedy zdarza się tak, że drzewo zostaje powalone przez silny wiatr, bądź jest już stare i spróchniałe i niestety trzeba je ściąć. Takie drzewo prócz tego, że nadaje się na opał do kominka, można wykorzystać jeszcze na wiele innych sposobów. Oto jak można wykorzystać pień drzewa, który został obalony.

 

SPIS TREŚCI

 1. Ekologiczne doniczki z pnia drzewa
 2. Jak zrobić doniczkę z pnia drzewa?
 3. Jak zrobić kwietniki z pnia drzewa?
 4. Inne pomysły na ozdoby do ogrodu z pni drzew

Ekologiczne doniczki z pnia drzewa

Przewrócone drzewo nie urodzi już ani jednego owocu, nie wypuści liści i nie ożyje. Natomiast może otrzymać drugie życie w przypadku, gdy nadamy temu możliwość. A możliwości jest wiele. Jednym z pomysłów na wykorzystanie pnia drzewa jest donica z pnia. Doniczki z pnia drzewa, to ciekawe rozwiązanie do ogrodu lub na taras. Można je wykonać za pomocą niewielu narzędzi. Zanim przystąpimy jednak do wykonywania doniczki z pnia drzewa, sprawdźmy, czy drzewo jest zdrowe. Mogą się bowiem, na nim pojawić drobne żółte pręciki, lub kropeczki, oznacza, to, że drzewo zostało zainfekowane przez grzyby i może zarażać inne rośliny.

Doniczki z pnia drzewa to rozwiązanie ekologiczne. Wykonane jedynie z materiału, jakim jest drewno. Całkowicie naturalny surowiec, który może znaleźć się w Twoim ogrodzie. Taka doniczka, może być świetnym, ekologicznym korytem dla wielu odmian kwiatów czy ziół. W zależności od wielkości pnia, można je zastosować w ogrodzie bądź na balkonie. Wykorzystując pień drzewa do zrobienia doniczki nasz ogród stanie się recyklingowy, a przez to jeszcze bardziej ekologiczny. Sam pomysł wykorzystywania i tworzenia własnoręcznie przedmiotów z rzeczy już nieprzydatnych jest piękną ideą. Takie upiększanie cieszy, jest kreatywne i cieszy się coraz większą popularnością. Na pozór nikomu już niepotrzebny pień drzewa, można wykorzystać jeszcze na wiele sposobów, a ogród daje nam wiele możliwości na wszelkie kombinacje.

Kwietniki z pnia drzewa

Jak zrobić doniczkę z pnia drzewa?

Na pozór nikomu już niepotrzebny pień w ogrodzie można wykorzystać do zrobienia kwietnika lub doniczki z pnia drzewa. Możemy go też pozostawić w stanie naturalnym i ozdobić tylko roślinnością, ale jeśli chcemy wykonać doniczkę z pnia drzewa należy pamiętać o tych kilku krokach:

 • pocięcie pnia na mniejsze fragmenty lub pozostawienie pnia drzewa w całości. W zależności od tego jak duży pień mamy do dyspozycji, możemy go pociąć na mniejsze kawałki bądź pozostawić w całości.
 • Drążenie miejsca na roślinność. W tym kroku musimy pomóc sobie odpowiednim narzędziem jakim jest dłutko lub dłuto i siekiera, należy rozłupać pień w taki sposób, by powstała w nim dziura. Zagłębienie nie musi być wielkie, wystarczy około 7-10cm. Po wyciosaniu dziury w pniu drzewa, należy usunąć resztki.
 • Kolejnym krokiem jest zrobienie przepuszczalnych otworów na wodę. Dobrze jest zrobić donicę z pnia drzewa z otworami na wodę. Każdej roślinie woda jest potrzebna do życia. Można je wykonać wiertarką, wiercąc małe otwory.
 • Następnie wycinamy po boku pnia nacięcie, które pozwoli na odprowadzenie zbyt dużej ilości wody
 • sadzimy rośliny

donica z pnia

Pieńki drzewa, które zostały po jego ścięciu, nadają się idealnie na donice. Wyglądają naturalnie i nie trzeba wielkiego nakładu pracy na ich wykonanie. Niekiedy zdarza się również, że drzewo jest już puste w środku, a więc nie trzeba tu nawet wykonywać kroku drugiego z instrukcji. Wystarczy je wypełnić ziemią i posadzić ulubione kwiaty. Do zrobienia donicy na balkon lub do ogrodu z pnia drewna nadają się zarówno te wysokie, jak i niskie pnie. Pnie z drzewa tworzą wówczas świetne dekorację w naszym ogrodzie.

Pomysły z pnia drzewa

Jak zrobić kwietniki z pnia drzewa?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, z pnia drzewa można zrobić wiele pożytecznych rzeczy do ogrodu. Okazuje się, że pień w ogrodzie świetnie sprawdzi się również, jako w roli kwietnika z pnia z drzewa. Można go wykonać z konaru, który jest położy na poziomo na ziemi i leży płasko, lub został ucięty wyżej. Jak zrobić kwietnik z pnia drzewa?

W zasadzie to proste – wystarczy tylko wyłupać podłużne zagłębienie na prawie całej długości leżącego płaska pnia i postawić na nim doniczki z kwiatami. Pomoże nam w tym ostra siekiera i dłuto, a także szlifierka do drewna, jeśli chcemy, by półka kwietnika była gładka. Możemy również zagłębienie pozostawić i nasypać do niego ziemi na całej długości, wówczas pozostaje nam już tylko posadzenie ulubionych gatunków roślin w kwietniku. Kwietnik z pnia drzewa świetnie sprawdzi się jako miejsce do hodowli ziół czy truskawek.

koniczka z opony

Inne pomysły na ozdoby do ogrodu z pni drzew

Jeśli trafił nam się pień w ogrodzie, wolnostojący lub wycięty z drzewa możemy go wykorzystać na wiele innych sposobów. Prócz doniczki z pnia drzewa czy kwietnika, możemy wymyślić szereg innych ciekawych rzeczy przydatnych w ogrodzie lub jego pobliżu. Oto kilka innych pomysłów na wykorzystanie pnia w ogrodzie:

 • pień drzewa jako stojak na rowery – jest to doskonały pomysł na wykorzystanie pnia. Wystarczy wyciąć kilka prostopadłych otworów, aby w szczelinie postawić koło rowera,
 • siedziska i ławki – jeśli dysponujemy odpowiednio dużym pniem, łatwo możemy w nim wyciąć siedzisko z oparciem, powstanie wówczas świetna łatwa, która stanowić będzie miejsce wypoczynku i relaksu,
 • drewniana ścieżkawarto wykorzystać pień drzewa jako wyściółkę ścieżki, pocięty na plastry pień wygląda doskonale na podłożu. Taka ścieżka wygląda naturalnie i jednocześnie nowocześnie.
 • Stolik z pnia z drewna – ostatnio jest to bardzo modnym trendem, stolik z pnia drewna wygląda nowocześnie, szczególnie, jeśli jest gładko oszlifowany. Taki stolik można wykorzystać zarówno w domu jak i na tarasie. Doskonale widoczne słoje sprawiają wrażenie ciepła i dodają pomieszczeniu uroku.
 • Świecznikipień drewna to również doskonały świecznik. Wystarczy zrobić odpowiednie otwory i włożyć do środka ulubione świeczki, będzie to wyglądało romantycznie i naturalnie.

W każdym ogrodzie może dojść do sytuacji, w której trzeba wyciąć drzewo. Niektóre bardzo chorują, inne obumierają, a jeszcze inne przestało rodzić owoce. Można jednak śmiało i efektownym skutkiem wykorzystać pień drzewa. Powyższe rady są dla każdego i warto im się przyjrzeć.

Jeden komentarz do “Doniczki z pnia drzewa – Poradnik jak zrobić doniczkę z pnia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − 5 =

czysta woda w oczku Wcześniejszy wpis Krystalicznie czysta woda w oczku wodnym to proste!
Następny wpis Skrzynka narzędziowa na kółkach Qbrick – dlaczego warto mieć ją u siebie?