Jak wydać książkę pod pseudonimem i czy w ogóle warto to zrobić?

Istnieje szereg powodów, dla których możesz chcieć publikować swoje książki anonimowo – pod innym nazwiskiem lub pseudonimem. Wielu znanych autorów, muzyków czy malarzy stosowało i nadal stosuje takie rozwiązanie. Na czym polega ukrywanie swojego nazwiska podczas publikowania napisanych tekstów? Jakie ma zalety? Kiedy warto zdecydować się na taki krok? Jak wydać książkę pod pseudonimem? Odpowiadamy na kilka kluczowych pytań.

Co to jest pseudonim?

Definicja pseudonimu to po prostu fałszywe imię i/lub nazwisko, używane w opisywanym przypadku przez pisarza, podczas publikowania pracy w celu ochrony swojej prywatności, zwiększenia szansy na sukces bądź kilku innych istotnych powodów. Chociaż pseudonimy są już rzadziej wykorzystywane, zwłaszcza w erze cyfrowej, wciąż istnieje wiele powodów, dla których autor może zdecydować się na ich użycie.

Dlaczego pisarze używają pseudonimów?

Istnieje wiele powodów, dla których autor wybiera pseudonim, a nie swoje prawdziwe imię i nazwisko. Jednym z nich jest fakt, że chce ukryć swoją tożsamość. W tym przypadku możemy wymienić przynajmniej kilka pobudek takiego działania – obawa przed krytyką, chęć zachowania maksymalnej prywatności w swoim życiu, czy też ukrycie swojej działalności twórczej przed współpracownikami, szefem lub rodziną. Dla przykładu (pół żartem, pół serio) – wśród niektórych osób może pojawić się niepokój, gdy dowiedzą się, że ich chirurg jest autorem wielu krwawych powieści kryminalnych.

Innym powodem, dla których np. doświadczeni pisarze korzystają z pseudonimów, jest chęć spróbowania czegoś nowego. Kiedy renomowany autor, znany z pisania określonego rodzaju powieści, chce zmierzyć się z innym gatunkiem, może przyjąć przybrane nazwisko. Np. Agatha Christie przyjęła fałszywą tożsamość Mary Westmacott, pisząc powieści obyczajowe, aby mieć swobodę odkrywania nowego gatunku.

Czasami również pisarze potrzebują świeżego startu – nie każda książka staje się bestsellerem – w rzeczywistości niektóre mogą być mocno krytykowane. Pseudonim daje autorowi kolejną szansę na wydanie swojej publikacji bez uprzedzeń ze strony krytyków i czytelników. Na koniec warto wspomnieć, że jednym z najprostszych powodów ukrywania prawdziwej tożsamości jest posiadanie pospolitego nazwiska – wtedy pseudonim pozwala wyróżnić się na rynku i łatwiej zapaść w pamięć odbiorcom.

Jak wydać książkę pod pseudonimem?

Pierwszym krokiem jest oczywiście wybranie pseudonimu. Warto zwrócić uwagę, by nie było to przy okazji imię i nazwisko jakiejś znanej osoby. Następnie należy znaleźć wydawnictwo, z którym opublikujemy gotowy tekst i poinformować je o zamiarze ukrycia swojej tożsamości. Takie firmy często same podpowiedzą, jak wydać książkę pod pseudonimem (www.novaeres.pl) oraz przygotują odpowiednią umowę. Trzeba podkreślić, że w tego typu dokumencie i tak znajdą się nasze prawdziwe dane. Pseudonim będzie wykorzystywany przede wszystkim w książkach oraz w kampaniach marketingowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście + 2 =

Wcześniejszy wpis Moodboard w aranżacji wnętrz – co warto wiedzieć?
Następny wpis Perfumy do szkoły – jakie są najlepsze perfumy dla nastolatka?