Jak malować balustrady w domu? Praktyczny poradnik

Odnowione balustrady przy schodach czy balkonach natychmiast poprawiają estetykę domu i odejmują mu lat. To w końcu elementy wyposażenia, towarzyszące zazwyczaj strefom o dużym natężeniu ruchu. Są nieustannie dotykane, narażone na zarysowania oraz innego rodzaju uszkodzenia. Dlatego warto od czasu do czasu je odmalować. Pomoże w tym odpowiednia farba do drewna i metalu, kilka podstawowych narzędzi i nasz poradnik!

W jaki sposób przygotować balustrady przed malowaniem?

Na samym początku warto zadbać o otoczenie i zabezpieczyć folią podłogę, przy której znajduje się balustrada, a także ściany pod nią. Do mniejszych elementów można użyć taśmy malarskiej. Jeśli chcemy z balustrady zdrapać starą farbę, świetnie sprawdzi się np. druciana szczotka lub specjalny skrobak. Warto zadbać o to, by jak najdokładniej usunąć starą powłokę. Po tym kolej na szlifowanie drewnianych elementów. Do tego można wykorzystać papier ścierny. Następnie każdą część balustrady należy dokładnie wyczyścić dobrym środkiem odtłuszczającym oraz pozbyć się wszelkich innych zanieczyszczeń. Do tego nada się gąbka lub ściereczka z mikrofibry zamoczona w ciepłej wodzie z np. płynem do mycia naczyń.

Jak wybrać dobrą farbę do drewna i metalu

Po przygotowaniu powierzchni balustrady do nakładania na nią odpowiedniej emalii, można ruszać na poszukiwania odpowiedniego produktu. Wybór jest bardzo szeroki. Jeśli balustrada ma zarówno drewniane, jak i metalowe elementy, warto postawić na uniwersalne rozwiązanie, jakim jest np. dobra, olejna farba do drewna i metalu. Taki produkt doskonale będzie przylegał do powierzchni obu tych materiałów, zagwarantuje trwałe kolory, wysoką odporność na uderzenia oraz solidną siłę krycia. Warto sprawdzić, czy wybrana farba na pewno nie zawiera szkodliwych dla zdrowia związków i substancji. W sytuacji, w której planujemy malować balustrady balkonowe, należy sięgnąć po emalię, zabezpieczającą przed działaniem czynników atmosferycznych.

Na co zwrócić uwagę podczas malowania?

Samo malowanie balustrady nie jest skomplikowanym zadaniem. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim zagruntowaniu powierzchni. Ważne jest również zwrócenie uwagi na fakt, że drewno będzie potrzebować innej farby podkładowej niż metal. Po gruntowaniu czekamy, aż powłoka wyschnie. Nie można pominąć tego etapu – bez podkładu emalia nie będzie dobrze przylegać do malowanej powierzchni. Gdy materiał będzie gotowy, można przystąpić do malowania, pamiętając o dokładnym wymieszaniu farby przed rozpoczęciem pracy. Do osiągnięcia zadowalających efektów wystarczy nałożyć 1-2 warstwy w zalecanych przez producenta odstępach. Jeśli przyłożyliśmy się do przygotowań i samej pracy, balustrada na pewno pięknie będzie prezentować się przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem + dziewięć =

Wcześniejszy wpis Jak pozbyć się pcheł z domu?
Następny wpis Woda toaletowa – idealny wybór na lato!