Jak pozbyć się pcheł z domu?

Pchły w domu oznaczają ogromny problem dla wszystkich domowników. Gdy już trafią do naszego mieszkania, błyskawicznie rozprzestrzeniają się po wszystkich kątach, przez co wykurzenie ich jest naprawdę trudne. Chcąc uniknąć inwazji musimy działać kompleksowo. Jak pozbyć się pcheł z domu raz na zawsze?

Zabezpieczenie zwierząt przed pchłami

Zabezpieczenie naszych czworonogów przed pasożytami zewnętrznymi jest obowiązkowym elementem w zwalczaniu inwazji pcheł. Oczywiście, warto już wcześniej zadbać o profilaktykę, dzięki której zminimalizujemy ryzyko pojawienia się pcheł. Jeśli jednak zauważymy, że w naszym mieszkaniu zadomowiły się pasożyty i chcemy dowiedzieć się, jak pozbyć się pcheł z domu, odpowiednie środki ochronne w postaci kuracji przeciwpchelnej są pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć w celu zwalczenia inwazji.

Dotyczy to zarówno zwierząt, które wychodzą na spacery, jak i tych, które żyją z nami w domu i nie wychodzą poza obręb mieszkania. Kuracja powinna być stosowana jak najdłużej, by nie dopuścić do ponownego pojawienia się pcheł w domu.

Pranie legowisk i tekstyliów

Niestety, odpowiednie zabezpieczenie naszych zwierząt nie wystarczy, by pozbyć się problemu. Pchły nie bytują na psach i kotach przez całą dobę – wskakują na futrzaka jedynie, by się pożywić. Większość czasu spędzają w legowiskach, łóżkach, kocach oraz innych miejscach, w których zwierzęta przebywają. To właśnie tam rozmnażają się i składają jaja.

Oznacza to, że chcąc pozbyć się pcheł raz na zawsze, musimy dokładnie wyprać wszystkie koce, legowiska, zasłony, prześcieradła, pościele i inne tekstylia w wysokiej temperaturze. Wyprać powinniśmy także wszystkie miękkie zabawki naszych czworonogów. Najlepiej, jeśli będziemy robić to przynajmniej raz w tygodniu przez okres od trzech do ośmiu tygodni, rozwieszając do wyschnięcia na świeżym powietrzu. Gorąca woda i detergenty zabiją jaja oraz larwy, a regularne pranie da nam pewność, że pozbędziemy się wszystkich pasożytów.

Gruntowne porządki

Oprócz prania wszystkich tekstyliów w domu konieczne jest przeprowadzenie również gruntowych porządków. Oznacza to konieczność częstego odkurzania, przynajmniej raz na dwa dni przez okres kilku tygodniu. Po każdym odkurzaniu powinniśmy wyrzucać worek od odkurzacza, by nie doprowadzić do kolejnego ataku pcheł.

Dobrym pomysłem może być również wykorzystanie myjki parowej, która jeszcze dokładniej wyczyści wszystkie dostępne powierzchnie, jednocześnie zabijając pasożyty w każdym stadium rozwoju. Musimy dotrzeć we wszystkie zakamarki – także pod meblami, w zagłębieniach dywanów oraz w tapicerkach mebli. W miejscach, których nie jesteśmy w stanie dobrze doczyścić, powinniśmy stosować spray na pchły. Musimy jednak pamiętać, by wybierać specyfik, który jest bezpieczny dla zwierząt domowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + jeden =

Wcześniejszy wpis Dysk SAS – urządzenie udoskonalające pracę zarówno w małych, jak i w większych przedsiębiorstwach
Następny wpis Jak malować balustrady w domu? Praktyczny poradnik