Tablice unijne – co musisz o nich wiedzieć?

Unijne tablice informujące o finansowaniu inwestycji ze środków Unii Europejskiej stały się powszechnym elementem przestrzeni publicznej. Wszystkie szyldy mają wiele podobieństw wynikających z konkretnych wymogów formalnych, które muszą spełnić. Sprawdź, co warto wiedzieć na ich temat.

Czym są tablice unijne?

Tablice unijne to szyldy umieszczane w pobliżu realizowanej inwestycji (tablice informacyjne) albo w miejscu ich zakończenia (tabliczki pamiątkowe). Przede wszystkim spełniają funkcję komunikacyjno-informacyjną, ale również pamiątkową i promocyjną. Ich zadaniem jest poinformowanie przechodniów i kierowców o tym, że dana inwestycja została zrealizowana przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach konkretnego programu regionalnego albo programu operacyjnego, takiego jak Innowacyjna Gospodarka, Infrastruktura i Środowisko czy innego. Z tej przyczyny umieszcza się je w widocznych miejscach: niedaleko budowy, remontowanego obiektu, mostu, drogi albo innego elementu infrastruktury.

Co ważne, umieszczanie tablic, które informują o rozpoczęciu projektu finansowanego z pieniędzy pozyskanych z różnych programów UE, jest obowiązkiem beneficjentów. Nie jest to zatem ich dobra wola albo wyraz uznania dla instytucji, ale wymóg określony w umowie. Beneficjent powinien zamontować tablicę niezwłocznie po podpisaniu umowy na dofinansowanie danego projektu.

Tablice unijne zgodne z przepisami

Unijne tablice powinny spełniać aktualne wymogi Unii Europejskiej. Wytyczne są ściśle określone i dotyczą m.in. rozmiaru, kolorystyki, sposobu ich technicznego i graficznego wykonania oraz umieszczanych na nich treści. Dzięki temu tablice, mimo że dotyczą tak wielu różnych inwestycji, są do siebie podobne. Często wystarczy jedno spojrzenie na taki szyld, aby szybko skojarzyć, czym on jest i jaką funkcję pełni.

Każdy z szyldów należy dopasować do założeń odpowiednich funduszy. Na tablicach informacyjnych, umieszczanych w miejscach, gdzie trwają prace związane z realizacją projektu współfinansowanego albo w całości finansowanego przez Unię Europejską, muszą znaleźć się konkretne informacje i oznaczenia graficzne. Na szyldzie należy zatem umieścić znak Funduszy Europejskich, znak Urzędu Marszałkowskiego lub herb danego województwa oraz symbol Unii Europejskiej. Ponadto na tablicy trzeba podać następujące dane:

  • nazwę beneficjenta,

  • cel prac,

  • tytuł projektu.

Istotna jest również kwota, którą UE wsparła beneficjenta w przedsięwzięciu. Na tablicy pamiątkowej powinny natomiast znaleźć się informacje o tym, że dany projekt został sfinansowany lub był współfinansowany ze środków unijnych.

Aby mieć pewność, że tablica unijna zostanie wykonana w pełni zgodnie z aktualnymi wytycznymi, warto powierzyć to zadanie specjalistom. Studio Printer od lat z sukcesem wykonuje profesjonalne tabliczki unijne, a także ozdobne i drewniane oraz tablice reklamowe. Wrocław, Lubin, Świdnica i inne miejscowości na terenie całego Dolnego Śląska i Wielkopolski to obszar prowadzenia działalności przez tę firmę. Sprawdź ofertę przedsiębiorstwa i wybierz usługi dla siebie i Twojej organizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − siedem =

Wcześniejszy wpis Elegancja czy nowoczesność? Porównanie płytek na schody zewnętrzne z linii Paradyż My Way i Paradyż Classica
Następny wpis Jakie są najważniejsze trendy w branży sprzedaży kas fiskalnych?