obrzezanie

Metody męskiej antykoncepcji — to powinien wiedzieć każdy facet

O antykoncepcję powinny zadbać obie strony zarówno mężczyzna, jak i kobieta. Szczególnie w sytuacjach przygodnych relacji, lecz również w związku lub małżeństwie. W praktyce jednak to przede wszystkim na kobietach leży odpowiedzialność, by nie zajść w ciążę. Często tłumaczone jest to kwestią szerokiego wyboru środków antykoncepcyjnych. A jakie metody męskiej antykoncepcji istnieją w XXI wieku?

Prezerwatywy – najpowszechniejsza metoda antykoncepcji dla mężczyzn

Pierwsze prezerwatywy były wykonywane z jelit zwierzęcych już w XVIII wieku. Obecnie prezerwatywy produkowane są z lateksu lub poliizoprenu. Zaliczane są do tzw. antykoncepcji mechanicznej. Co istotne prezerwatywy chronią nie tylko przed niechcianą ciążą, lecz również przed chorobami wenerycznymi, HIV, czy wirusowym zapaleniem wątroby typu C, czy HPV. Kolejną zaletą prezerwatyw jest również ich łatwa dostępność. Można je kupić bez recepty niemal w każdym kiosku, czy sklepie (w niektórych miejscach pojawiają się nawet automaty do sprzedaży prezerwatyw). Są również łatwe w użyciu. Obecnie na rynku jest bardzo szeroki wybór prezerwatyw. Mają różne rozmiary, kształty, kolory, a nawet smaki. Mogą posiadać dodatkowe wypustki i być pokryte specjalnymi żelami, zwiększając poziom ich nawilżenia, co zwiększa satysfakcję podczas stosunku u obu stron.

Warto jednak pamiętać, że prezerwatywy nie chronią w 100% przed ciążą. Ich skuteczność wynosi 98%, pod warunkiem że prezerwatywy są odpowiednio przechowywane (by nie doszło do uszkodzeń mechanicznych) i nie są przeterminowane.

Wazektomia – w 100% skuteczna metoda antykoncepcji

Wazektomia to trwała metoda antykoncepcji dla mężczyzn. Jest to zabieg przecięcia lub podwiązania nasieniowodów w celu przerwania ciągłości struktur transportujących plemniki z jąder do cewki moczowej. Co niezwykle istotne nie ma ona negatywnego wpływu na samą aktywność seksualną, czy stosunek. Nie wpływa ona na:

  • Zmniejszenie ilości ejakulatu, ponieważ plemniki stanowią jedynie 5% objętości nasienia;
  • Konsystencję nasienia;
  • Siłę popędu seksualnego oraz siłę i jakość przeżywanego orgazmu;
  • Wygląd moszny oraz jąder;
  • Erekcję prącia i działanie testosteronu;
  • Nie zwiększa prawdopodobieństwa zachorowania na raka stercza oraz wystąpienie chorób sercowo-naczyniowych;
  • stan zdrowia pacjenta.

Trzeba jednak podkreślić, że wazektomia nie chroni przed zakażeniem chorobami wenerycznymi.

Wazektomia to zabieg odwracalny tylko do pewnego momentu czasu. W przypadku zmiany decyzji jest możliwość przeprowadzenia rewazostomii, czyli odwrócenia wazektomii. Jednak zabieg ten przynosi najlepsze efekty tylko w kilku pierwszych latach. Rewazostomia przeprowadzona po 3 latach od wazektomii daje skuteczność w 90% przypadków, a w 76% partnerka zaszła w ciążę. Jednak już po upływie 15 lat, skuteczność ta się obniża do 70%, a ciąża pojawiła się jedynie w przypadku 30% par. Dlatego też Wazektomia dedykowana jest mężczyznom, którzy nie chcą już mieć więcej dzieci, lub po prostu ich nie planują.

Hormonalne metody antykoncepcji dla mężczyzn

Obecnie trwają intensywne badania również nad metodami antykoncepcji hormonalnej dla mężczyzn. Może mieć ona dwie różne formy – tabletek lub zastrzyków.

Tabletki hormonalne są powszechnie stosowaną metodą antykoncepcji u kobiet. U panów takie tabletki zawierają progesteron oraz testosteron. Przyjmowane w odpowiednich dawkach blokują produkcję spermy. Zahamowanie produkcji spermy może być częściowe lub całkowite. Hormony obniżają ilość plemników w ejakulacie z 20 mln na mililitr (jest to ilość gwarantująca płodność) do około 3 mln na mililitr. Co ciekawe nawet przy takiej ilości plemników, badania wykazały, że ta metoda antykoncepcji u mężczyzn jest skuteczna w 97% do 100% przypadków. Co ważniejsze taka forma antykoncepcji jest całkowicie odwracalna. Po upływie 3-4 miesięcy od odstawienia pigułek powraca zdolność produkcji plemników na normalnym poziomie. Tabletki hormonalne dla mężczyzn są obecnie w fazie testów, można się więc spodziewać, że za jakiś czas będą dostępne na rynku.

Zastrzyki antykoncepcyjne zawierają jedną z form testosteronu, który tak jak w przypadku tabletek, hamuje produkcję plemników. By metoda ta była skuteczna, musi być on podawany regularnie raz w miesiącu. Co jest niezwykle istotne, nie ma on wpływu na samopoczucie, czy też libido, lub spadek sprawności seksualnej. Badania jednak wykazały, że ma wpływ na obraz biochemiczny krwi obwodowej. Badania nad bezpiecznym zastrzykiem antykoncepcyjnym dla mężczyzn nadal trwają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − 3 =

Wcześniejszy wpis Wszystko, co musisz wiedzieć o czasie Present Simple
Następny wpis Wody toaletowe dla mężczyzn – co lubią mężczyźni?