Jaką wełną ocieplić poddasze?

Niewłaściwa izolacja poddasza może powodować ubytki ciepła nawet na poziomie 30%. W praktyce oznacza to, że o tyle właśnie więcej zapłacimy, jeśli nie zadbamy o odpowiednie ocieplenie pomieszczenia.

Materiałem, który wciąż najchętniej wybierają w tym celu klienci, jest wełna. Jaki jej rodzaj warto zakupić?
Rodzaje wełny do ociepleń

Zanim wybierzemy konkretną wełnę, którą ocieplimy poddasze, musimy dobrze poznać specyfikę konkretnych jej rodzajów. Producenci oferują:

wełnę mineralną szklaną- wykonana jest z wytopionego piasku kwarcowego i stłuczki szklanej oraz wapnia czy garbu. Ma niską odporność na ściskanie, a zarazem na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Dobrze natomiast chroni przed niskimi temperaturami, zapewnia też doskonałą izolację akustyczną,

wełnę mineralną skalną- składa się z wytopionych surowców kamiennych. Posiada wysoki współczynnik gęstości, jest odporna na ściskanie i działanie wysokich temperatur. Doskonale sprawdzi się w przypadku ocieplania budynków o masywnej konstrukcji.

Jaką wełnę na poddasze wybrać?

Wybór wełny na poddasze nie może być kwestią przypadku. W przeciwnym razie istnieje ryzyko ocieplenia materiałem, który nie spełnia swojej podstawowej funkcji. Czym warto kierować się, wybierając wełnę na poddasze? Otóż musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • przeznaczenie budynku,
  • masywność konstrukcji,
  • grubość wełny- dolna granica to 25-30 cm.

Zazwyczaj do ocieplania budynków przemysłowych wykorzystuje się wełnę skalną, natomiast w przypadku domów prywatnych wystarczająca okazuje się wełna szklana. Ta druga jest tańsza, a jednocześnie, odpowiednio dobrana i położona, spełnia oczekiwania mieszkańców. Warto wybrać produkt w formie wygodnych do położenia mat, tak aby znacząco ułatwić sobie pracę. Tego rodzaju wełnę mogą położyć na poddasze nawet osoby, niemające w tej materii większego doświadczenia.
Izolacja cieplna poddasza a energooszczędność

Właściwa izolacja termiczna poddasza pozwala ograniczyć ubytki ciepła nawet w 30%. Niemniej jednak należy odpowiednio dobrać wełnę, która przyczyni się do zwiększenia poziomu energooszczędności. Pamiętajmy o tym, że warstwa izolacji poddasza w domach energooszczędnych wynosi nawet 50 cm. Tymczasem producenci zwykle oferują maty o grubości od kilku do około 20 cm. Takie parametry z pewnością nie wystarczą, aby zapewnić sobie termoizolację na odpowiednim poziomie. Warto więc rozważyć położenie dwóch warstw, a w przypadku naprawdę cienkich mat, nawet większej ich ilości. Rozwiązanie to, choć wymaga większych nakładów pracy, przekłada się na wzrost oszczędności.

Więcej dowiesz się na https://www.rajbud.biz/blog/jaka-lambda-welny-na-poddasze-,116.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 9 =

Wcześniejszy wpis ETF i kryptowaluty – dlaczego to dobre połączenie?
Montaż klimatyzacji krok po kroku! Następny wpis Montaż klimatyzacji krok po kroku!