czapka na drutach

Jak zrobić czapkę na drutach na okrągło krok po kroku!

Sport, pływanie, gotowanie, to tylko kilka z wielu pasji, którymi możemy się zainteresować. A co z robieniem na drutach lub szydełku? To świetne, relaksujące zajęcie i nie trzeba go kojarzyć jedynie z babcinym sweterkiem! Czy myśleliśmy kiedykolwiek o zrobieniu szalika własnego projektu, albo kompletu z czapką bez konieczności jej zszywania? Warto rozpoznać temat, a może rozpali to w nie jednej osobie nową pasję.

SPIS TREŚCI

 1. Co będzie potrzebne do zrobienia czapki na drutach?
 2. Jak ustalić długość czapki i jak dobrać druty?
 3. Popularne wzory szycia czapek na drutach
 4. Najprostsza czapka na drutach w kilku krokach
 5. Przydatne wskazówki dla początkujących krawców i krawcowych

Co będzie potrzebne do zrobienia czapki na drutach?

Przypuśćmy, że mamy do zrobienia czapkę na drutach na okrągło. Kiedy nastanie zima, taka czapka będzie w sam raz na zimową aurę. Jeśli chodzi o wykonanie czapki na drutach na okrągło, to bodajże jeden z łatwiejszych sposobów, ponieważ nie ma tutaj konieczności zszywania materiałów. Co będzie nam potrzebne? Jakie materiały zgromadzić do zrobienia czapki na drutach? Po pierwsze:

 • druty – bardzo przydatne do zrobienia czapki na okrągło mogą być druty teflonowe na żyłce. Można na nich wykonać okrągłe robótki i warkocze. Oczywiście druty różnią się między sobą długością, grubością oraz materiałem z jakiego są wykonane. Mają również różną średnicę. W zależności od tego, jak grubej wełny używamy, tym grubsze druty musimy kupić.
 • włóczka – włóczki różnią się od siebie grubością i fakturą, grubość włóczki należy dostosować do danej robótki jaką chcemy wykonać. Na czapkę na drutach na okrągło dobra będzie włóczka z bawełny lub wiskozy, może być również wełna, ale należy uważać, ponieważ może być gryząca.
 • nożyczki – mogą przydać się do przycinania końcówek.
 • agrafka – niektóre oczka, które nie są przerabiane, można zostawić na agrafce dziewiarskiej, wówczas nie będą się rozpruwać.
 • Podręcznik, wzory czapek na drutach, filmik instruktażowy – warto mieć pod ręką filmik, lub inną edukacyjną pomoc, jeśli jesteśmy początkujący.

Robienie czapek damskich na drutach lub tych dziecięcych i innych robótek może wydawać się nieco trudne, ale ta czynność może przemienić się w wielką pasję. Wymaga ona jedynie sporo cierpliwości, ale dla miłośników zatapiania się w myślach będzie idealnym zajęciem. Tak naprawdę może to być zajęcie dla każdego, ponieważ w gruncie rzeczy dzierganie nie jest wcale takie trudne.

czapka na drutach dla początkujących

Jak ustalić długość czapki i jak dobrać druty?

Sprawa ma się o tyle łatwiej, że jeśli zaczynamy swoją przygodę z dzierganiem, to na włóczkach zazwyczaj podana jest informacja, jakiej średnicy drutów użyć do wykonania robótki z tej konkretnej wełny. Dodatkowo na etykiecie zawarte są informacje i próbki, ile oczek i rzędów należy wykonać, by otrzymać kwadrat 10x10cm.

Włóczki wyglądają różnie, ponieważ różnią się od siebie kolorami i grubością, jeśli marzy nam się modna czapka męska na drutach w kolorze czerwonym, to dostępność różnych kolorów jest ogromna i nic nie stoi na przeszkodzie by taką wykonać. Jeśli chodzi o czapki na drutach dla niemowlaka, to należy mieć na względzie rodzaj włóczki. Dzieci nie lubią gryzącej wełny. Motek miękkiej włóczki otrzymamy w pasmanteriach, a także niektórych marketach, a wybór jest ogromny.

Jeśli chodzi o długość czapki, to możemy zrobić czapkę na drutach na okrągło właściwie na każdą głowę. Musimy jednak zebrać wówczas odpowiednie dane. Są nimi: obwód i wysokość głowy, następnie dobieramy pod te parametry liczbę oczek i rzędów na drutach, które musimy obrobić. Wysokość czapki będzie taka sama jak wysokość głowy. Musimy jedynie zwrócić uwagę na to, czy chcemy by czapka miała odwijany ściągacz. Jeżeli tak, to po wykonaniu ostatecznych obliczeń należy przerobić podwójną liczbę okrążeń dla ściągacza. Wszystkie czapki robione na drutach muszą posiadać ściągacz, czyli dolną część, część środkową oraz koronę, którą nazwano zwężenie na górze.

czapka na drutach na okrągło

Popularne wzory szycia czapek na drutach

Wzorów czapek na drutach jest wiele. Możemy w książkach i internecie zobaczyć jak wiele jest sposobów i metod na zrobienie czapki na drutach. Poniżej wymienimy kilka popularnych modeli czapek na drutach, które możesz wykonać w swoim domu za pomocą drutów i włóczki, oto one:

 • beret
 • czapka krasnal
 • czapka smerfetka
 • czapka kucharka

Powyższe modele dedykowane są zwłaszcza dla początkujących. W różnych źródłach możemy znaleźć informację jak uszyć czapkę kucharską bądź jak wykonać beret na drutach krok po kroku. To wcale nie musi być trudne, a warto spróbować by znaleźć miły sposób na spędzanie czasu.

jak zrobić czapeczkę na drutach

Najprostsza czapka na drutach w kilku krokach

Wzorów czapek jest wiele, ale ten poniższy jest jednym z najprostszych, oczywiście prócz teorii warto wesprzeć się również filmikiem instruktażowym. Aby wykonać prostą czapkę, należy przygotować 1 motek bardzo grubej włóczki, druty z żyłką 9mm i 10mm, 40cm, a także druty dwustronne do skarpetek 9mm, a także igłę. Następnie przechodzimy do kolejnych kroków w wykonaniu czapki na drutach dla początkujących.

 • krok 1- ściągacz:

Aby wykonać czapkę na drutach dla mężczyzny lub kobiety, czyli dorosłych, należy za pomocą drutów nabrać 40 oczek i umieścić znacznik, aby połączyć oczka nie przekręcając ich.

 • krok 2 – część środkowa:

Aby wykonać część środkową, należy zmienić druty na 10mm, następnie przerabiamy oczka prawe przed 17 okrążeń.

 • krok 3- korona czapki:

Wykonując koronę należy skupić się na okrążeniach. Okrążenie 1:3 o.p., 2 o. razem na prawo. Następnie należy powtórzyć do końca rzędu. Potem następuje zmiana drutów na 9mm i wracamy do okrążeń, gdy wykonamy wszystkie okrążenia ucinamy włóczkę zostawiając zapas. Końcówkę należy nawlec na igłę. Przewlekamy końcówkę przez ostatnie oczka i mocno ciągniemy. Następnie robimy węzeł i chowamy końcówkę.

czapka na szydełku

Przydatne wskazówki dla początkujących krawców i krawcowych

Po pierwsze, ważne, aby się nie zniechęcać, co prawda robienie robótek na drutach wymaga cierpliwości, ale efekty mogą być naprawdę ciekawe. Należy również na początku swojej drogi wybierać odpowiednie włóczki i druty, a także uzupełnić niezbędne wyposażenie. Pamiętajmy również o robieniu próbek, można również wykonać kilka projektów dla początkujących, aby przyzwyczaić rękę do robienia robótek na drutach.

Jeden komentarz do “Jak zrobić czapkę na drutach na okrągło krok po kroku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 2 =

hurtownia hydrauliczna Wcześniejszy wpis Artykuły hydrauliczne Bydgoszcz – Sprawdzamy ceny internetowe!
Czym zmyć klej z szyby Następny wpis Czym zmyć klej z szyby?