Z jaką agencją wyjechać do pracy w opiece w Niemczech?
Przed wyjazdem do pracy w niemieckiej opiece warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. W tym celu dobrze jest nawiązać współpracę z renomowaną agencją… albo firmą opiekuńczą. Czy te dwie organizacje czymś się różnią? Która z nich zapewni Ci najlepszą możliwą ofertę pracy, bezpieczeństwo i wysokie zarobki? Dowiedz się, jakie są obowiązki firmy opiekuńczej i co musi ona zapewnić swoim pracownikom.
Firma opiekuńcza a agencja zatrudniająca opiekunki
W Polsce działają dwa typy organizacji wysyłających opiekunki do pracy w Niemczech. Są to wymienione już wcześniej agencje oraz firmy opiekuńcze. Wiele osób nie ma świadomości, że te podmioty czymkolwiek się różnią. Zdarza się więc, że pojęcia agencji oraz firm opiekuńczych są stosowane wymiennie. Warto zatem wiedzieć, że chociaż ich docelowe zadanie jest identyczne, to różnią się one sposobem funkcjonowania. Agencja zajmuje się tylko i wyłącznie pośrednictwem pracy. Jej obowiązkiem jest znalezienie opiekunki, która podejmie pracę w Niemczech i… to wszystko. Agencje nie organizują wyjazdu, nie wypłacają opiekunce należności za wykonaną pracę, nie zapewnia pomocy za granicą. Jeżeli więc chcesz mieć większe poczucie bezpieczeństwa i pewności, wybierz współpracę z firmą opiekuńczą.
Zakres obowiązków firmy opiekuńczej
Czym tak dokładnie zajmuje się firma opiekuńcza? Oto kilka kwestii, których powinna dopilnować:
- Zagwarantowanie legalnej pracy w opiece w Niemczech: zwykle na podstawie umowy zlecenie. Dobrze jest upewnić się, że firma odprowadza potrzebne składki.
- Wypłacenie wynagrodzenia: koniecznie w terminie i w wysokości oraz walucie ustalonej wcześniej w umowie. Daje to pracownikowi pewność, że konkretnego dnia na jego konto wpłyną pieniądze.
- Pomoc w dopełnieniu formalności: zwłaszcza tych w języku niemieckim, z którymi początkująca opiekunka w Niemczech może mieć problem. Firma opiekuńcza powinna informować na bieżąco o tym, jakie dokumenty są potrzebne i jakie wymogi trzeba spełnić.
- Organizacja podróży: dobra firma opiekuńcza zapewnia busa, który zabierze opiekunkę na miejsce zlecenia, a po jego zakończeniu przywiezie ją z powrotem do Polski. Jeżeli pracownik chce dojechać do Niemiec samodzielnie, firma powinna zapewnić chociaż częściowy zwrot kosztów dojazdu.
- Opieka koordynatora: koniecznie przez cały czas pracy w opiece w Niemczech.
- Udostępnienie kursów branżowych i szkoleń: zapewnienie materiałów szkoleniowych, które umożliwią opiekunce podnoszenie kwalifikacji.
- Zapewnienie dostępu do ofert pracy w niemieckiej opiece: dobrym przykładem są firmy publikujące ogłoszenia na portalu SenioPort, które dbają o systematyczne aktualizowanie i dodawanie ofert.
Przed wyjazdem do opieki w Niemczech sprawdź firmę
Jak przekonać się, czy dana firma opiekuńcza jest godna zaufania? Przede wszystkim sprawdź, czy została wpisana do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Na korzyść firmy działa też obecność w profesjonalnych organizacjach zawodowych. Jak jeszcze można zweryfikować firmę? Dobrym sposobem jest zbadanie, ile lat już funkcjonuje na polskim rynku. Doświadczeni pracownicy firmy opiekuńczej lepiej orientują się w specyfice zawodu opiekunki w Niemczech. Łatwiej im też zrozumieć oczekiwania opiekunów i wiedzą, czy będą w stanie im sprostać. Wiedzą również, jak istotna jest rzetelna, jasna komunikacja. Tylko szczera rozmowa i odpowiadanie na pytania każdej ze stron pozwoli uniknąć nieporozumień. A warto wiedzieć, że w branży opieki nie jest o nie trudno. Pracownicy z wieloletnim stażem potrafią szybko zareagować, jeśli jest taka potrzeba, a także rozwiązywać i przeciwdziałać trudnym sytuacjom. Współpraca z renomowaną firmą opiekuńczą sprawia, że nie musisz się obawiać o terminowość wypłat, legalność zatrudnienia czy dopełnienie formalności.
Więcej informacji w tym temacie znajdziesz na: https://senioport.pl/oferty-pracy-opieka