Skąd środki finansowe na start i rozwój małej firmy
Wbrew dosyć powszechnemu mniemaniu w Polsce mała firma może zatrudniać nawet do 50 osób. Chociaż wyróżnia się jeszcze mikroprzedsiębiorstwa, nierzadko opierające swoją działalność na samozatrudnieniu. Tej formie sprzyjają od niedawna między innymi programy pomocowe oferowane przez powiatowe urzędy pracy oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.
Korzystamy z dotacji powiatowych urzędów pracy
W czasie epidemii COVID urzędy pracy dysponowały dotacjami w wysokości do 5 000 zł w ramach Tarczy Antykryzysowej. Jednocześnie były ogłaszane od czasu do czasu programy dla firm startujących na zasadzie konkursu. Jednym z warunków otrzymania dotacji było (i jest) posiadanie statusu bezrobotnego. Niektóre z tych programów przeznaczane były dla osób w różnych kategoriach wiekowych. Z dotacji bezzwrotnej, która nie może być większa niż sześciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia) mogli też korzystać emeryci.
Dodatkowo beneficjenci mogli się starać o tzw. wsparcie pomostowe zabezpieczające płynność finansową. W wypadku Powiatowego Urzędu Pracy w Gołdapi są to środki w wysokości 1150 złotych miesięcznie, wypłacane przez 10 miesięcy.
Głowna dotacja powinna być przeznaczona konkretny cel. Kolejnym warunkiem jej otrzymania jest to, by firma przetrwała najkrócej rok bez względu na jej bilans.
Programy rządowe
Programów rządowych, z których mogły i mogą skorzystać mikroprzedsiębiorcy jest kilka. Środkami (i programami) na wsparcie najmniejszych firm dysponuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Jednym z takich programów jest „Rządowy Program Pierwszy Biznes – Wsparcie na starcie”. W ramach tego programu powstało już ponad 5 000 firm, dzięki między innymi preferencyjnym kredytom przeciętnie w wysokości około 113 tys. złotych z siedmioletnim terminem spłaty.
Program skierowany jest między innymi do studentów i bezrobotnych. Pozyskane z BGK środki powinny być wykorzystany na cel zawarty w umowie.
Jednym z bardziej znanych źródeł wsparcia polskiej przedsiębiorczość jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wraz ze swoimi biurami regionalnymi. Tu można kliknąć na zakładki „Na start” lub „Startuję z biznesem”.
Inne źródła
Uzupełnieniu wkładu służącemu rozwojowi firmy mogą oczywiści służyć banki i pozabankowe firmy pożyczkowe. Te drugie przeznaczają kredyty i pożyczki z reguły na dowolny cel. Dysponują też tzw. pożyczkami darmowymi, bez opłat i oprocentowania, kiedy pożyczka zaciągana jest w danej firmie po raz pierwszy.
Bardzo często nie są też wymagane zaświadczenia BIK (Biura Informacji Kredytowej) ZUS i US.
Nierzadko czas od złożenia wniosku do przelania środków na konto pożyczkobiorcy sprowadza się do kilkunastu minut.