Rozbiórka starych budynków – jak bezpiecznie i ekologicznie pozbyć się odpadów
Świeżo upieczeni posiadacze nowych działek nie mają tego problemu, ale ci, którzy kupili teren z zabudowaniami, muszą nieraz podjąć decyzję o ich wyburzeniu. Rozbiórka starego domu wymaga uzyskania odpowiednich zezwoleń, a potem ciężkiej fizycznej pracy. Kiedy z budynku zostaną jedynie gruzy, to nie koniec. Dowiedz się, co zrobić z odpadami, aby nie zaśmiecać środowiska, a przede wszystkim nie łamać prawa. Zachęcamy do lektury naszego artykułu!
Co zrobić z odpadami po rozbiórce?
Na początku warto zaznaczyć, że nie można rozpocząć rozbiórki pochopnie, bo będzie wtedy nielegalna. Konkretne działania podlegają regulacjom prawnym, co opisuje m.in. art. 3 pkt 7 ustawy o prawie budowlanym. Odpowiedzialny za wyburzanie jest właściciel nieruchomości. Zainteresowany powinien zgłosić zamiar wykonania rozbiórki albo uzyskać na nią pozwolenie. To, jakie dokumenty musi złożyć, będzie uzależnione od lokalizacji oraz rodzaju zabudowania, które chce rozebrać.
Prace rozbiórkowe będą wymagały umiejętności, a nierzadko specjalistycznego sprzętu. Choćby właściciele chcieli samodzielnie wykonać ich część, w niektórych przypadkach przyjdzie im zwrócić się o wsparcie do profesjonalnej firmy. Rozbiórka ręczna w pewnych sytuacjach jest zbyt trudna, mozolna albo wręcz niebezpieczna. Takie przedsiębiorstwo powinno dysponować odpowiednim wyposażeniem takim jak koparki, ciągniki, liny czy młot wyburzeniowy.
Jak pozbyć się odpadów budowlanych ekologicznie?
Po zakończeniu prac rozbiórkowych teren działki przypomina pobojowisko. Aby nie utrudniać działań kolejnym ekipom i nie blokować postępów, pozostałości należy sprawnie usuwać z posesji. Rozsądnym rozwiązaniem będzie podpisanie umowy z firmą zajmującą się utylizacją śmieci jeszcze przed rozpoczęciem wyburzania. Dzięki temu możesz liczyć na szybki wywóz odpadów budowlanych Łodzi, Krakowa, Warszawy czy Suwałk – bez względu na to, gdzie stał dom, zespół pracowników dotrze tam z kontenerami na gruz i przetransportuje go na składowisko.
Część wywożonych materiałów można poddać procesowi recyklingu. Tym sposobem odzyskuje się tzw. surowce wtórne. To ekologiczny sposób wykorzystania śmieci po rozbiórce, które później znajdują inne zastosowanie na placu budowy. Jeśli chodzi o koszty wywiezienia odpadów, są uzależnione od dystansu, który musi pokonać ekipa, a także rodzaju gruzu (np. mieszany, ceglany, betonowy). Zwykle w pozostałościach są też materiały niebezpieczne, które wymagają segregacji oraz odpowiedniej utylizacji. Ponadto oddzielone od reszty powinien być też plastik, metal, drzewo oraz odpady komunalne.
Wybierz nowoczesną firmę do wywozu odpadów
Jeżeli planujesz przystąpić do rozbiórki starego domu albo innego budynku gospodarczego, czeka Cię wiele wyzwań. Na szczęście możesz ułatwić sobie zadanie, jeśli chodzi o oczyszczenie terenu z odpadów budowlanych. Nie ma znaczenia, gdzie znajduje się obiekt do rozebrania, zamów profesjonalny wywóz gruzu z Wrocławia czy Rzeszowa – zleć to odpowiedniej firmie, a ekipa wyręczy Cię z tej pracy. Sprawdź stronę gruzy.pl, a zobaczysz, co może zapewnić Ci nowoczesna firma!