jak zrobić pulower na drutach

Jak zrobić sweter na drutach bez zszywania?

Żyjemy w czasach, kiedy wszystkie niezbędne produkty do robienia różnych robótek na drutach są dostępne. Mamy możliwości wybrania kolorów i odpowiednich drutów, by nasze czapki i wyrabiane sweterki były idealne. Dla tych, którzy interesują się dzierganiem istnieje wiele porad i wzorów, a także filmów instruktażowych. Jeśli chcemy, więc zacząć swoją przygodę z dzierganiem, warto zacząć od zrobienia swetra na drutach bez zszywania.

SPIS TREŚCI

 1. Technika robienia na drutach
 2. Jak zrobić sweter na drutach?
 3. Prosty trik na wyrobienie dekoltu na drutach!
 4. Jak wygląda schemat robienia swetra od góry?
 5. Jak zrobić dekolt na drutach?

Technika robienia na drutach

Istnieje wiele technik robienia na drutach. Istnieje wiele nazw profesjonalnych, natomiast my przybliżymy te najbardziej popularne techniki dziewiarskie. Jedną z nich bardzo popularną jest:

 • dodawanie oczek,
 • odejmowanie oczek,
 • zmiana koloru,
 • oczka prawe i oczka lewe,
 • zbieranie oczek.

Popularnymi technikami dziewiarskimi są natomiast:

 • arm knitter,
 • szydełkowanie,
 • robienie na drutach.

Najbardziej powszechne są dzierganie i szydełkowanie. Znalazły one swoich zwolenników zarówno wśród osób starszych, jak i młodych. Metoda Arm Knitting również znalazła swoich fanów, ponieważ jest łatwa do wykonania i często korzystają z niej osoby, które dopiero rozpoczynają swoją drogę z tym hobby.

Jeśli chodzi o technikę dziergania na drutach, to najłatwiej zacząć jest od robienia próbek dziewiarskich, następnie warto przejść do robienia czapek, rękawiczek i swetra na drutach. Po kolei można testować wymienione wyżej techniki dokładania oczek, a także odejmowania oczek. Metody te wymagają jednak sporo cierpliwości i jeśli coś nie wyjdzie może nas to początkowo przyprawić o zniechęcenie. Ważne by się nie poddawać i zacząć od mniej zaawansowanych metod.

Jak zrobić sweter na drutach?

Sweter na drutach jest trudno zrobić osobie początkującej, jeśli jednak obierzemy najlepszą dla siebie technikę, dzierganie sweterka może okazać się świetną rozrywką. Jeśli nie lubimy zszywania robótek ręcznych, wykonanie swetra na drutach bez zszywania będzie idealne. Zazwyczaj używa się wówczas drutów z żyłką. Sweter na drutach bez zszywania najlepiej jest zacząć od góry ku dołowi.

Najlepszym modelem dla początkujących będzie również sweter na drutach typu reglan. Wówczas możemy zacząć robić oczka od góry wykonując brzeg wokół szyi. Następnie dorabiamy kolejne części swetra. Ważne jest by równomiernie dodawać oczka, które będzie miał reglan, lub karczek. Następnie można je rozbudowywać, aż do momentu, gdy powstanie nam rękaw i korpus. To bardzo dobry sposób, ponieważ tego rodzaju sweter na drutach łatwo dopasować do sylwetki, jest łatwy w wykonaniu, a ponadto rękawy nie będą za krótkie.

jak zrobić sweter na drutach bez zszywania

Prosty trik na wyrobienie dekoltu na drutach!

Najłatwiej jest wykonać dekolt w szpic, ponieważ powstaje on na skutek stopniowego zamykania oczek brzegowych, które idą wzdłuż linii idącej od środka dekoltu. Jeśli chodzi o dekolt kwadratowy, to dobrze on wygląda na sweterkach dziecięcych, a jego plusem jest to, że nie trzeba go rozpinać. Powiemy, jak wykonać dekolt w swetrze na drutach bez zszywania. Prosty trik na wyrabianie dekoltu na drutach należy zacząć od tego, by podzielić robótkę na połowę. Jedną z nich należy zostawić na drucie, a drugą odłożyć na drut zapasowy.

Robienie dekoltu na drutach metodą zamykania oczek musimy prowadzić cały czas aż do ramienia. Możemy też kilka ostatnich rzędów przerobić bez zamykania oczek. Wtedy linia skosu prawdopodobnie będzie ładniej przylegała do szyi. Gdy już zakończymy jedną stronę, trzeba przejść do drugiej i przerobić ją w ten sam sposób, aby wyrobić dekolt na drutach. Można również zrobić dekolt w serek używając dwóch kłębków wełny. Wówczas linie skosu będą niemalże idealnie równe. Dzieje się tak dlatego, że oczka są zamykane w tych samych rzędach.

zszywanie dzianiny na drutach

Jak wygląda schemat robienia swetra od góry?

Metoda robienia swetra na drutach od góry jest idealna, kiedy zszywanie swetra nie jest naszą mocną stroną. Jak zabrać się za sweter na drutach bez zszywania? Zacząć należy od próbki. Bez próbki, zwłaszcza na początku możemy się pomylić w obliczeniach i łatwo się zniechęcić do obróbki dziewiarskiej. Próbka pozwoli nam na zrobienie odpowiedniej ilości oczek początkowych. Następnie ustalamy kształt, wielkość swetra, a także jaki ma mieć dekolt. Nie obędzie się więc bez pomiarów. Jeśli ma to być golf, wówczas zaczynamy od dziergania na około od góry wąskiej tubki, która będzie golfem. Jeśli ma to być zwykły sweter bez stójki i golfu, wówczas zaczynamy od doliczenia odpowiedniej liczby oczek. Oto jak zrobić sweter na drutach bez zszywania krok po kroku.

 • Kiedy zrobimy próbkę obliczeniową, zaczynamy nabierać tylko prawe oczka, najlepiej zacząć nabierać oczka metodą prostą na drutach z żyłką.
 • Następnie przerabiamy oczka aż zakończy się rząd swetra na drutach i będzie miał dokładnie taką długość i szerokość jaką zaplanowaliśmy,
 • można zrobić dwie plisy w rzędzie, a następnie połączyć je by zacząć robić sweter na około,
 • wszystkie oczka przekładamy na prawo,
 • dochodzimy do momentu, gdzie rozdzielamy tył i przód, możemy wówczas przejść do innego ściegu, na przykład francuskiego i zostawiamy tył na później, przechodząc w przodzie do dekoltu,
 • robienie dekoltu typu serek, przedstawimy poniżej,
 • następnie łączymy tył z przodem i przechodzimy do rękawów analogiczną metodą łączenia przodu z tyłem,
 • nie zapominajmy o zamykaniu oczek.

wełna

Sweter na drutach zrobiony metodą od góry w całości na okrągło nie wymaga zszywania. Najprościej mówiąc swetry robione od góry powstają na skutek dodawania oczek w okrążeniach. Technika ta, może się wydawać trudna, ale po pewnym czasie sprzyja nawet osobom mniej zaawansowanym.

wyrabianie dekoltu na drutach

Jak zrobić dekolt na drutach?

Prosty trik na wyrobienie dekoltu już przedstawiliśmy, ale ważne jest również samo wykonanie. Oto jak wygląda wyrabianie dekoltu na drutach. Pamiętajmy na początek o linii ramienia, która im jest prostsza, tym łatwiej będzie nam zrobić dekolt w łódkę.

Dzięki temu będziemy mieć mniej oczek na kształt dekoltu. Możemy złożyć robótkę na pół i zacząć podkrój od środka i zacząć zamykać oczka. Następnie drugą stronę dekoltu robimy tak samo według obliczeń z próby. Wyrabianie dekoltu na drutach polega na zamykaniu oczek i wykorzystuje się tutaj często metodę klasyczną, lub supełkową.

Jeden komentarz do “Jak zrobić sweter na drutach bez zszywania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 − 2 =

łóżko Wcześniejszy wpis Jak dekorować i urządzić dom?
hurtownia hydrauliczna Następny wpis Artykuły hydrauliczne Bydgoszcz – Sprawdzamy ceny internetowe!