Jak odpowiednio założyć soczewki toryczne?
Dla osób, które nigdy nie nosiły soczewek kontaktowych, założenie ich może wydawać się niewykonalne, na szczęście wprawa czyni mistrza. Najlepszym sposobem na nauczenie się zakładania szkieł do oczu jest codzienne ich zakładanie i zdejmowanie. Osoby zastanawiające się, jak to wykonywać sprawnie i szybko, a przede wszystkim bezpiecznie zapraszamy do lektury. Poniżej garść kilku cennych oraz praktycznych wskazówek, sprawiających, że zakładanie soczewek stanie się przyjemnością.
Jak przygotować się do założenia szkieł do oczu
Przed każdą aplikacją soczewek do oczu należy bardzo dokładnie umyć ręce i osuszyć je ręcznikiem, który nie zastawi na opuszkach placów żadnych drobinek kurzu lub materiału. Miejsce, w którym zostaną założone szkła, powinno również być czyste i zapewniać dostateczną ilość światła. Z reguły jest to łazienka lub toaletka w sypialni. Do zakładania szkieł kontaktowych należy unikać zaciemnionych pomieszczeń i takich, w których w powietrzu unosi się para i drobiny pyłu lub kurzu. Należy zachować bezwzględną czystość.
Osoby mające wrażliwe oczy mogą je zakroplić kroplami nawilżającymi. Warto pamiętać o tym, aby założyć soczewki przed wykonaniem makijażu, aby uniknąć w ten sposób przedostania się kosmetyków pod szkło. Dla osób rozpoczynających korekcję wady wzroku za pomocą szkieł kontaktowych na początku świetnie sprawdzą się silikonowo-hydrożelowe soczewki toryczne jednodniowe dostępne w sprzedaży German Optiker. Nie trzeba ich dezynfekować w specjalnym płynie. Po uzyskaniu wprawy w zakładaniu szkieł kontaktowych można wybrać tygodniowe lub miesięczne.
W jaki sposób odpowiednio zaaplikować soczewki toryczne – krok po kroku
Założenie szkła do oczu jest niezwykle proste. Należy na opuszek palca wskazującego delikatnie nałożyć soczewkę, potem zbliżyć rękę do oka i za pomocą środkowego palca tej samej ręki delikatnie rozchylić w dół dolną powiekę. Natomiast drugą ręką trzeba odchylić delikatnie górną powiekę w górę. Następnie wystarczy nałożyć soczewkę na rogówkę oka.
Teraz wystarczy spojrzeć w górę, w dół, na boki i powoli ostrożnie opuścić dolą oraz górną powiekę, potem trzeba pomrugać kilka razy. Czynność należy powtórzyć w ten sam sposób, nakładając soczewkę na drugie oko. Następnie wystarczy sprawdzić, czy pole widzenia jest wyraźne zarówno z daleka, jak i bliska, a także czy nic nie uwiera lub nie drażni gałki ocznej. Jeśli widzenie jest prawidłowe to znak, że szkła zostały prawidłowo założone.
O czym nie mogą zapomnieć osoby noszące szkła kontaktowe
Po każdym zdjęciu szkieł jednodniowych należy je wyrzucić, a nowe wyjąć i otworzyć dopiero następnego dnia tuż przed samym ich założeniem. Nigdy nie wolno wyjmować szkieł z pojemniczka wieczorem, aby czekały gotowe na następny dzień. Przez noc ulegną zabrudzeniu. Osoby rozpoczynające noszenie szkieł kontaktowych i niemające jeszcze wprawy w ich zakładaniu mogą wypróbować soczewki miesięczne bez zdejmowania. Okazują się one doskonałą alternatywą dla szkieł zdejmowanych każdego dnia.
Kolejną kwestią jest kolejność zakładania szkieł. W przypadku jednakowej wady wzroku dla obu oczu kolejność zakładania nie ma znaczenia. Natomiast jeśli każde oko ma inną wadę, wówczas należy pamiętać, które szkło jest przeznaczone do lewego oka, a jakie do prawego i zawsze zaczynać zakładanie soczewki od tego samego oka.