Cięcie laserowe – precyzyjna obróbka tworzywa

Cięcie laserowe to obecnie najpopularniejsza metoda nadawania pożądanego kształtu wybranemu tworzywu. Obróbka tego typu powszechnie stosowana jest w masowej produkcji, bowiem pozwala wykonywać doskonale powtarzalne elementy.

Cięcie laserowe to obecnie najpopularniejsza metoda nadawania pożądanego kształtu wybranemu tworzywu. Obróbka tego typu powszechnie stosowana jest w masowej produkcji, bowiem pozwala wykonywać doskonale powtarzalne elementy. Innowacyjna wycinarka laserowa wykorzystywana jest w profesjonalnych firmach, specjalizujących się w realizacji usług z zakresu obróbki tworzyw.

Czym jest cięcie laserowe?

Cięcie laserowe stosowane jest na niezwykle dużą skalę. Wiązka lasera z ogromną precyzją nadaje tworzywu kształt, dzięki czemu powstały element gotowy jest do montażu. Oznacza to, że nie jest konieczna dodatkowa obróbka, jak w przypadku innych metod. Stopień skomplikowania realizacji nie ma większego znaczenia, bowiem specjalistyczne maszyny są w stanie zrealizować każde zlecenie. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych sprawia, że ryzyko pomyłki w obróbce jest całkowicie wyeliminowane. Oczywiście konieczne jest właściwe zaprogramowanie i nadzór nad całym procesem. Zaplecze techniczne odgrywa kluczową rolę, ale realizacja nie mogłaby się odbyć bez kompetentnych oraz wykwalifikowanych pracowników. Bardzo ważna jest nie tylko wiedza z zakresu obsługi danej maszyny, ale także znajomość właściwości obrabianego tworzywa.

Najczęściej cięcie laserowe wykorzystywane jest do wykonywania części maszyn, urządzeń, samochodów, dekoracji pomieszczeń, płotów bądź ogrodów. Usługę stosuje się podczas wycinania liter oraz cyfr, które następnie umieszcza się na budynkach – np. w celu oznaczenia.

Metody obróbki stali CNC

Obróbka CNC „Computerized Numerical Control” obejmuje kilka metod:

  • Cięcie laserem CNC – najwygodniejszy sposób, pozwalający wykonać idealnie precyzyjne cięcia. Powstały element nie wymaga ponownej obróbki.
  • Cięcie plazmą CNC – proces polega na przetapianiu metalu poprzez plazmowy system z zajarzeniem łuku elektrycznego.
  • Cięcie strumieniem wody CNC – najmłodszy sposób cięcia stali spośród wymienionych, który odbywa się przy użyciu strumienia wody o dużym ciśnieniu.
  • Skrawanie CNC – zdecydowanie najpopularniejsza metoda obróbki stali, polegająca na ponownym kształtowaniu krawędzi elementów, które zostały wykonane wcześniej.

Firmy zajmujące się cięciem laserowym oferują znacznie więcej usług – np. gięcie rur. Usługa wykorzystywana jest m.in. do tworzenia części maszyn, bram garażowych, drzwi stalowych, systemów hydraulicznych. Stosuje się ją w budownictwie, architekturze, motoryzacji czy przemyśle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − sześć =

Wcześniejszy wpis Przegapiony samolot z Niemiec? Wróć do kraju busem!
Następny wpis Wysokojakościowe dwukołowce, jakie oferuje nam sklep z rowerami elektrycznymi