Карта побыту по воссоединению семьи

Wiele osób na skutek wojny czy innych losowych sytuacji zostaje rozdzielonych. Szukając schronienia czy szansy na rozpoczęcie nowego życia decydują się na przyjazd do Polski. Wówczas mogą skorzystać z instytucji tzw. łączenia rodzin. Na czym to polega, kto ma prawo ubiegać się o łączenie oraz jakie warunki należy spełnić, dowiesz się z poniższego materiału. Zapraszamy do lektury.

Co to jest łączenie rodzin w Polsce i kto ma prawo z niego skorzystać?

Tak nazywane są w Polsce wszystkie sposoby legalizacji pobytu osób przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Możliwe jest w przypadku osób, które pozostają w formalnym bądź nieformalnym związku małżeńskim, rodzin i dzieci które są na utrzymaniu osoby ubiegającej się o połączenie (dotyczy również dzieci adoptowanych), rodziców i opiekunów małoletnich uchodźców zagranicznych lub objętych programem ochrony uzupełniającej. Mowa tu o osobach które są w Polsce i chcą by ich członkowie rodzin do nich dołączyli,.

Jakie warunki należy spełnić?

By móc ubiegać się o połączenie należy posiadać zgodę na legalny pobyt w Polsce. Żadne dokumenty nie mogą być przeterminowane. Dodatkowo należy posiadać oficjalne zatrudnienie, aktywny status studenta bądź ucznia lub posiadać status uchodźcy. Mowa tu o osobie chcącej połączyć się ze swoją rodziną.

Należy również spełnić jeden z dodatkowych wymogów, do których należy m.in.:

  • Obywatelstwo polskie.
  • Karta na pobyt stały.
  • Niebieska Karta UE.

Jakie prawa nabywają osoby korzystające z łączenia rodzin?

Osoby objęte ta instytucją mogą m.in. bezpłatnie podróżować po Europie przez 90 dni w okresie co 6 miesięcy, przekraczać granice Unii Europejskiej, uzyskują również dostęp do rynku pracy, w tym również możliwości zostania przedsiębiorcą a także nabywają wszelkie prawa związane z dostępem do pomocy materialnej dla dzieci i dołączenia ich do karty.

Taka osoba również otrzymuje wszystkie prawa wynikające z legalnego pobytu w Polsce, w tym m.in. systemu edukacji a także możliwości uzyskania kredytu oraz najmu lub kupna mieszkania czy samochodu.

Więcej o instytucji łączenia przeczytasz na specjalnej, dedykowanej stronie. Oto opis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć + siedemnaście =

Wcześniejszy wpis Perfumy do szkoły – jakie są najlepsze perfumy dla nastolatka?
Następny wpis Wywóz odpadów – jak zrobić to legalnie?