Cynkowanie ogniowe – dobra metoda ochrony przed korozją
Metal zasłużenie zdobył opinię niezwykle odpornego materiału, który jest w stanie znieść ogromne naprężenia oraz uszkodzenia mechaniczne bez trwałej utraty kształtu. Pomimo oczywistych zalet, części metalowe mają również swoje wady – największą z nich jest podatność na korozję. Z tego powodu odpowiednie zabezpieczenie części przed rdzą jest niezbędnym etapem obróbki metalu, niezależnie od jego przeznaczenia.
Ochrona hartowana w ogniu
Korozja stanowi ogromne zagrożenie dla wszystkich budowli oraz konstrukcji, wykorzystujących części metalowe. Rdzewienie – obok błędów konstrukcyjnych i przekroczenia udźwigu – stanowi główną przyczynę katastrof mostów, a także każdego roku generuje straty rzędu setek miliardów dolarów. Z tego powodu skuteczna ochrona metali przed korozją jest niezbędna we wszystkich gałęziach współczesnego przemysłu.
Cynkowanie ogniowe to wydajna metoda, która nie ma sobie równych pod względem skuteczności podczas walki z rdzą. Oprócz odcięcia dopływu tlenu do powierzchni metalu, co uniemożliwia rozwój korozji, cynkowanie zapewnia dodatkową warstwę, zabezpieczającą element przed uszkodzeniami mechanicznymi. Obecny w powłoce cynk nie tylko chroni przed rdzą, ale jeżeli dojdzie do procesu utleniania – w wyniku uszkodzenia lub wytarcia warstwy – korozja w pierwszej kolejności obejmie warstwę cynkowania. Dzięki temu chroniony element można łatwo oczyścić i ponownie zabezpieczyć bez strat w materiale. Samo cynkowanie należy to ekstremalnie wydajnych metod, gdyż jednorazowe pokrycie elementu powłoką chroni go na okres od 30 do 50 lat, a przy sprzyjających warunkach możemy cieszyć się brakiem korozji nawet przez 100 lat. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest brak dodatkowej konserwacji po naniesieniu powłoki.
Dodatkowym atutem cynkowania ogniowego jest doskonały wygląd zabezpieczanej powierzchni. Jeżeli nie chcemy zachować naturalnego koloru metalu, możemy zafarbować powłokę na czarno, żółto lub oliwkowo, co jest bardzo pomocne podczas wytwarzania elementów ozdobnych lub przeznaczonych do zamontowania na zewnątrz. Jeżeli jednak poszukujemy sposobu, aby nadać częściom bardziej unikalnego wyglądu, można połączyć cynkowanie z malowaniem proszkowym. Metody doskonale ze sobą współdziałają, co nie jest bez znaczenia również z punktu widzenia ochrony przed korozją. Lakiery proszkowe tworzą jednolitą, gładką powłokę, która zapewni dodatkową linię obrony przeciwko rdzy.
Cynkowanie ochrona przed korozją najwyższej jakości
Doskonałe walory ochronne cynkowania związane są z metodą nanoszenia powłoki ochronnej w wysokiej temperaturze. Po gruntownym oczyszczeniu element jest zanurzany w płynnym cynku, rozgrzanym do temperatury 440-460 stopni Celsjusza. W efekcie na powierzchni obrabianej części powstaje ciągła, wielowarstwowa powłoka cynku oraz żelaza, która cechuje się nieprzepuszczalnością i niezwykle wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. W przeciwieństwie do cynkowania elektrolitycznego (galwanicznego), cynkowanie ogniowe jest znacznie bardziej wytrzymałe, a na dodatek sama kąpiel zajmuje zaledwie kilka minut, co pozwala przygotować wiele elementów w krótkim czasie. Profesjonalna i sprawdzona ocynkownia ogniowa w Radomiu oferuje m.in. usługi cynkowania, malowania proszkowego oraz system Duplex. Sprawdź więcej na: https://www.ocynkownia-ogniowa.pl/