Kobieta trzymająca dwie karty kredytowe.

Co to jest kod CVV/CVC i gdzie się znajduje?

Płatności bezgotówkowe i zakupy online są już codziennością. Jednak wraz z ich rosnącą popularnością kluczowe staje się również bezpieczeństwo naszych pieniędzy, kart płatniczych i znajdujących się na nich danych. Jedną z metod ochrony, np. przed nieuprawnionym użyciem karty, jest kod CVC i kod CVV.

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest kod CVC i co to jest kod CVV,
  • gdzie na karcie jest kod CVC i gdzie znajduje się kod CVV na karcie,
  • jaką rolę pełni kod CVC karty i kod zabezpieczający CVV.

Wielu z nas podczas dokonywania zakupów w internecie prędzej czy później spotka się z tym, że do sfinalizowana transakcji będzie potrzebny kod CVC lub kod CVV. Tak naprawdę dopiero wtedy zaczynamy zastanawiać się, co to jest i gdzie go znaleźć. Tymczasem niepozorny kod ma naprawdę ogromne znaczenie dla ochrony naszych pieniędzy.

Co to kod CVC, co to kod CVV – najważniejsze informacje

Kod CVC na karcie to najczęściej trzy- lub (rzadziej) czterocyfrowy numer, który znajduje się na odwrocie karty płatniczej. Jest on dodatkowym środkiem zabezpieczającym kartę i potwierdzającym, że osoba posługująca się nią jest na pewno jej właścicielem. Co ważne, kod CVC znajduje się wyłącznie na kartach płatniczych, których wydawcą jest Mastercard. Jeśli na karcie znajduje się natomiast kod CVV – karta została wydana przez firmę Visa. Oba te kody mają takie same zadania i właściwości, a różnica w nazwie ma wyłącznie określać wydawcę karty.

Gdzie jest kod CVC na karcie i gdzie znaleźć kod zabezpieczający CVV?

Skoro jasne już jest, czym jest kod CVV i co to kod CVC na karcie, warto wiedzieć, gdzie można je znaleźć. Oba kody znajdują się na odwrocie karty płatniczej – zazwyczaj są wydrukowane w niewielkim białym okienku lub po prawej stronie pola z podpisem właściciela karty.

Uwaga! Należy mieć świadomość, że nie każda karta płatnicza posiada nadrukowany kod CVC lub kod CVV. O ile przy użyciu takiej karty można wypłacić gotówkę z bankomatu albo zapłacić za zakupy w tradycyjnym sklepie, to jednak może się pojawić się problem z zakupami internetowymi.

Kod CVC i kod CVV – do czego służą?

Kod CVC i kod CVV na karcie to dodatkowa metoda jej ochrony przed nieuprawnionym użyciem. Dzięki niemu można zweryfikować, czy np. osoba dokonująca zakupu przez internet i płacąca online za pomocą karty na pewno jest jej właścicielem. W tym celu podczas finalizowania transakcji podaje się podstawowe dane karty: imię i nazwisko posiadacza, jej 16-cyfrowy numer, datę ważności oraz właśnie kod CVC lub kod CVV. Konieczność wpisania wszystkich tych informacji zdecydowanie minimalizuje ryzyko nieuprawnionego użycia karty.

A co jeśli np. chcemy sfinalizować transakcję, a nie mamy karty fizycznie przy sobie? Jak sprawdzić kod CVV bez karty? Jak sprawdzić kod CVC, numer karty albo jej datę ważności? Wszystkie te dane można znaleźć w bankowości elektronicznej lub w aplikacji mobilnej naszego banku po wejściu w zakładkę „Karty”.

Zarówno kod CVC, jak i kod CVV są tak samo ważnymi danymi, jak np. numer karty. Należy je chronić, nie wolno ich udostępniać postronnym osobom czy przechowywać w niezabezpieczonych miejscach. Jeśli jednak zdarzy się, że wpadną one w niepowołane ręce, zostaną przejęte przez oszustów lub padniemy ofiarą fizycznej kradzieży, konieczne jest jak najszybsze zastrzeżenie karty. Wygodnym i dostępnym 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu – i to bez dostępu do internetu – sposobem zastrzegania skradzionych lub zgubionych kart płatniczych jest prowadzony przez Związek Banków Polskich system Zastrzegam.pl. Wystarczy zadzwonić pod numer (+48) 828 828 828 – system pyta o sprawę, z którą dzwonimy, a następnie przekierowuje bezpośrednio na infolinię wybranego banku. Usługa jest bezpłatna – klient ponosi jedynie koszt połączenia zgodnie z tabelą opłat operatora. Jest to skuteczna metoda na to, by uchronić się przed nieuprawnionymi transakcjami dokonanymi przy użyciu skradzionej karty oraz zabezpieczyć swoje pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście − trzy =

Wcześniejszy wpis Kraty pomostowe z TWS/GRP, dlaczego warto je wybrać?
Następny wpis Co warto suplementować i jak wybrać właściwe suplementy?